Jaką kupić drukarkę? Laserowa czy Atramentowa?

Nie wiesz, jaką kupić drukarkę – laserową czy atramentową? Zastanawiasz się, która drukarka byłaby dla Ciebie najodpowiedniejsza? Prawdopodobnie jesteś w idealnym miejscu, aby odnaleźć odpowiedź na to pytanie. Drukarka jak każde inne urządzenie cechuje się swoimi szczególnymi specyfikacjami. Warto poznać, które z tych specyfikacji są istotne, a które mniej istotne. Zwrócenie uwagi na kluczowe elementy specyfikacji drukarki podczas zakupu, pomoże nam, w przyszłości uniknąć przykrych niespodzianek w postaci awarii sprzętu, niezadowolenia z produktu i stresu z tymi związanego. W pierwszej kolejności przedstawie Ci drukarki, które sam brałbym pod uwagę przy zakupie drukarki. Poniżej znajdziesz listę drukarek atramentowych i laserowych, które pomogą odpowiedzieć Ci na pytanie jaką kupić drukarkę!


Powyższe drukarki występują w różnych wariantach cenowych. Jak dla mnie są to aktualnie najlepsze drukarki laserowe i atramentowe do kupna. Oczywiście zdaje sobię sprawę z tego, że każdy posiada różny budżet stąd tak spora liczba propozycji. Nie mniej korzystając z którejś z powyższych ofert powinieneś być zadowolony z dokonanego wyboru. Jest to sprzęt, który sam postawiłbym w swoim domu, gdybym potrzebował nowej drukarki. Nie polecam zatem Tobie rzeczy, których osobiście bym nie kupił.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem drukarki?

Istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem drukarki. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jaką kupić drukarkę, to powinieneś sumiennie przeczytać poniższe wskazówki, a następnie spróbować się do nich dostosować. Zdefiniuj każdą z poniższych cech według własnych preferencji, a będziesz ostatecznie wiedział jaką kupić drukarkę. A o to właściwości, które trzeba określić, aby wybrać dla siebie jak najlepszą drukarkę:

Typ drukarki.

Wyróżniamy dwa rodzaje drukarek ze względu na technologię, jaką wykorzystują drukarki podczas drukowania:

  • Drukarki atramentowe – Do drukowania wykorzystują atrament. Do cech charakterystycznych drukarek atramentowych należą: niska cena, mały rozmiar, słaba jakość drukowania, słaba prędkość drukowania oraz wysokie koszty eksploatacji.
  • Drukarki laserowe – Do drukowania wykorzystują światło laserowe i cząsteczki tonera. Do cech charakterystycznych drukarek laserowych należą: wysoka cena, duży rozmiar, znakomita jakość wydruku, dobra prędkość drukowania i niskie koszty eksploatacji. Drukarki laserowe dzielimy na drukarki monochromatyczne i kolorowe. Drukarki monochromatyczne pozwalają na drukowanie dokumentów w kolorze czarno-białym. Drukarki kolorowe pozwalają na drukowanie dokumentów w różnych kolorach.

Jakość wydruku.

Jakość wydruku jest najważniejszym parametrem, jaki warto wziąć pod uwagę w czasie zakupu. Najlepszą jakość wydruku grafiki i tekstu dają drukarki laserowe, dlatego warto postawić na nie podczas zakupu. Jakość wydruku ciężko sprawdzić przed zakupem, natomiast poczytać o nich można w opiniach użytkowników pod poszczególnymi produktami w sklepach internetowych. Wpływ na jakość ma też rozdzielczość wydruku. Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość drukarki. Warto zastanowić się czy ważniejsza dla nas jest jakość drukarki czy szybkość wydruku. Jeżeli codziennie nie drukujesz po 100 stron, to warto tutaj postawić na jakość wydruku kosztem, czasu wydruku. W końcu nie śpieszy Ci się pewnie tak bardzo, żeby otrzymać karty z drukarki? Zawsze można uruchomić drukowanie, a w między czasie iść sobie zrobić kawę czy herbatę.

Koszty eksploatacji.

Przed zakupem warto dowiedzieć się jakie koszty związane są z użytkowaniem danej drukarki. Chodzi tu głównie o koszt tuszu lub toneru, który wylicza się, dzieląc cenę tuszu lub toneru na ilość stron, jaką jest w stanie wydrukować wykorzystująca je drukarka. Są to tak zwane ceny za wydrukowaną stronę. Dzięki temu dużo łatwiej określić cenę wydruku np. w drukarniach studenckich lub publicznych.

Prędkość wydruku.

Prędkość wydruku jest ważna w momencie, kiedy drukowana jest duża liczba dokumentów. Ma ona znaczenie w sytuacji, kiedy drukarka wykorzystywana jest firmach i przedsiębiorstwach, gdzie częstotliwość drukowania jest naprawdę wysoka. W takich sytuacjach liczy się jakość i prędkość wydruku. Im większa prędkość tym więcej wykonanych zleceń.

System operacyjny.

Przed zakupem dowiedzmy się jakiego systemu operacyjnego używamy. Istnieją drukarki obsługujące wyłącznie system Windows, dlatego, jeśli jesteś użytkownikiem Maca lub Linux’a zwróć na to uwagę. Niezbyt dobrze by było gdybyśmy zakupili drukarkę, a okazałoby się, że nie jest ona zintegrowana z naszym systemem. W takiej sytuacji ponieślibyśmy koszty związane z odesłaniem drukarki do sklepu. Nie zawsze tego typu zwroty są przyjmowane, więc należy mieć to na uwadzę, zamawiając drukarkę, nie będąc pewnym, na jakim systemie ona operuje.

Maksymalne obciążenie.

Maksymalne obciążeniem definiowane jest maksymalną liczbą stron, jaką drukarka jest w stanie wydrukować w czasie miesiąca bez zwiększonego ryzyka awarii. Parametr ten jest różny dla każdego modelu drukarki. Maksymalne obciążenie jest ważne dla osób, które w znaczącym stopniu eksploatują drukarkę. Oczywiście ta cecha ma szczególne znaczenie w biurach i drukarniach, gdzie drukarka jest ciągle eksploatowana. Inną sprawą natomiast jest to, że każdy chciałby mieć jak najmniej awaryjny sprzęt. Stąd wskaźnik maksymalnego obiążenia jest jak najbardziej potrzebny, w celu oszacowania czy przy naszej intensywności drukowania przeciążymy drukarkę, bądź nie.

Niska awaryjność.

Niska awaryjność to podstawowa cecha, którą powinna spełniać drukarka. Nikt nie lubi, gdy jego sprzęt ulega awarii. Praca bardzo często staje się niemożliwa do wykonania, tylko przez to, że zepsuła się drukarka. Przed zakupem drukarki warto poczytać opinie w Internecie na temat danego modelu drukarki, to pomoże Ci stwierdzić jaką kupić drukarkę. Dzieki temu poznasz mocne i słabe strony danego modelu. Zgłębisz wiedzę i nie dasz sobie wcisnąć przysłowiowego kitu.

Cena drukarki.

Drukarki mogą występować naprawdę w najróżniejszych wariantach. Ceny drukarek mogą wachać się od 150 zł nawet do 10 000 zł. Możesz zapytać o to jaką kupić drukarkę tanią czy drogą? Moim zdaniem najlepiej wybierać drukarki, których cena to około 1000 zł. W takiej sytuacji zazwyczaj nie kupimy sprzętu, który na drugi dzień nam się zepsuje. Jest to też przeważnie drukarka, która posiada najbardziej potrzebne użytkownikowi funkcję. Niekiedy w tej cenie znajdziemy drukarkę połączoną z podstawowym skanerem, co pozwala w prosty sposób łączyć te dwie funkcje w sieci lokalnej. W przypadku drukarek akurat cena odgrywa znaczącą rolę. Im droższa drukarka tym zazwyczaj lepsza. Cena drukarki pośrednio przekłada się na podzespoły, a te na szybkość drukowania i jakość druku.

Gwarancja.

Kolejną cechą, która ma wpływ na to jaką kupić drukarkę jest gwarancja. To dzięki niej jesteśmy w stanie awarii naszego sprzętu naprawić ją praktcznie bezkosztowo, oczywiście o ile spełniamy warunki posiadanej gwarancji. Bardzo często warunki w gwarancji nie są przestrzegane. Klienci nie obchodzą się ze sprzętem tak jak należy, stąd wnioski o bezkosztową naprawę sprzętu są bardzo często odrzucane przez sklepy internetowe. Zawsze, jednak lepiej jest ją mieć niż nie mieć. Jeżeli umiesz obchodzić się z drukarką laserową lub atramentową tak jak powinieneś, to zwracaj uwagę na to czy zamawiany sprzęt jest na gwarancji.

Sposoby komunikacji

Wyróżniamy następujące sposoby komunikacji drukarki z urządzeniami:

  • Kabel USB (przewodowe) – Zazwyczaj drukarki automatycznie wyposażone są w kabel USB. Aby skorzystać z drukarki podłączyć ją trzeba do urządzenia mającego wejście USB (laptopy, komputery).
  • Czytniki kart (przewodowe)– umożliwiają drukowanie dokumentów z kart pamięci. Zazwyczaj jest to karta z pamięcią MicroSD lub SD.
  • WiFi (bezprzewodowa) – Skorzystanie z funkcjonalności WiFi wymaga posiadania routera lub karty WiFi. Umożliwia bezprzewodowe połączenie z drukarką i drukowanie kartek w sposób zdalnych.
  • Bluetooth (bezprzewodowy) – Umożliwia połączenie z urządzeniami obsługującymi technologię Bluetooth (np. telefony i smartfony), dzięki czemu można drukować z nich dokumenty w sposób bezprzewodowy bez konieczności wykorzystania przejściówek przewodowych.

Jaką kupić drukarkę – kupować stacjonarnie czy przez Internet?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Drukarki najlepiej zamawiać przez Internet. Na sklepach internetowych masz umieszczone szczegółowe opisy produktów, które nie zawsze widnieją na plakietkach w sklepach. Dzięki temu bez problemu dowiesz się wszystkiego na temat drukarki. Mało tego wiele sklepów internetowych wyposażonych jest w chat online. Pozwoli Ci on na szybki kontakt ze sprzedawcą i na uzyskanie rady odnośnie danego sprzętu w kilka minut. Dodatkowo nie musisz tracić czasu na podróż do punktu stacjonarnego. Wszystko załatwisz zdalnie przez Internet. Do zakupu drukarki przez Internet wystarczy Ci wypełnienie podstawowych danych w formularzu na stronie wybranego sklepu. Dane, które będziesz musiał wpisać to imię, nazwisko, twój adres. Pamiętaj, że kupując sprzęt online warto posiadać konto bankowe, które pozwoli Ci płacić za drukarkę przez Internet. Jeśli go nie masz to możesz je założyć postępując według wskazówek we wpisie: jak założyć konto w banku. Jeżeli zamówisz i zapłacisz za drukarkę, to prawdopodobnie paczkę dostaniesz kurierem w ciągu kilku dni lub dotrze do Ciebie Pocztą Polską. Wszystko zależy od tego jaką opcję wybierzesz. Oczywiście ile sklepów internetowych, tyle możliwych opcji dostawy i zapłaty.

Jaką kupić drukarkę – kilka rad na koniec.

Na samym końcu dam Ci kilka rad, które pomogą Ci dowiedzieć się jaką kupić drukarkę. Po pierwsze zawsze porównuj drukarki między sobą według wyżej wymienionych cech. Staraj się czytac opinie na stronach sklepu na temat danego sprzętu. Na drukarkę przeznacz odpowiednią kwotę najlepiej około 1000 zł, aby nie kupić przysłowiowego dziadostwa. Staraj się drukarkę kupować przez Internet, a to pozwoli Ci zaoszczędzić sporo cennego czasu. Jeżeli masz jakieś wątpliwości odnośnie do sprzętu, nigdy od razu go nie zamawiaj. W pierwszej kolejności skontaktuj się z konsultantem danej firmy, aby odpowiedział Ci na nurtujące Cię pytanie.

Kategorie: Sprzęt

JakiPoradnik.pl

Twórca kanału Youtube JakiPoradnik.pl. Autor różnotematycznych filmów instruktażowych, poradników, tutoriali i kursów.

11 Komentarzy

Bartek · 20 lutego 2017 o 12:15 pm

Potwierdzam, laserowa jest o wiele wydajniejsza, tańsza w utrzymaniu, ale sporo więcej kosztuje. Myślę, jednak, że warto zainwestować w taki sprzęt.

materna · 28 kwietnia 2017 o 8:35 pm

A  co z zamiennikami? Czy opłaca się na nich drukować ?

egg · 24 maja 2017 o 8:22 am

Pewnie, że się opłaca , Pewnie, że się opłaca, Jeśli masz zamiar drukować na zamiennikach to wybierz activejety, wypadają najlepiej wśród konkurencji.

zelek · 27 czerwca 2017 o 2:10 pm

Zależy czy musisz mieć i czy potrezbny ci wydruk kolorowy, ja mam tez na tusz i mi pasuje bardzo bo duzo grafiki kolorowej muszę do pracy drukować.

modra · 20 lipca 2017 o 8:23 am

Nie drukuję dużo grafiki ale jak drukuję to ładnie wychodzi, ogólnie z zamienników jestem bardzo zadowolona.

watera · 30 sierpnia 2017 o 1:47 pm

Mam atramentową i oczywiśćie od nowego kupuje do niej tylko tusze zamienniki i też active jeta bo najlepsij się sprawdzają, wydruk rewelacyjny.

celinek · 11 września 2017 o 1:11 pm

Active jety sa super, ja mam je dłuuuuugo i nie zawiodły mnie, drukuję sporawo , grafiki też , kolr jest super, nie zasycha , polecam.

pioter · 19 września 2017 o 2:48 pm

Ich tusze mają dobre kolory, są ładne, takie wyraźne i nasycone.  Lubię je, za każdym razem dobrze mi się na nich drukuje.

klusa · 19 października 2017 o 1:58 pm

Tak, spróbowałam i przekonałam się, z tym, że mam toner. Czarny kolor jest rzeczywiśćie bardzo czarny, łądnie drukuje, nie rozmazuje itp. Zbaczymy na jiki czas mi wystarczy

baby · 26 października 2017 o 1:52 pm

Potrzebuję klorowego wydruku kupiłam atramentówkę, nie droga i do tego oczywiśćie zamienniki. Mam tanie drukowanie 🙂

magda · 28 listopada 2017 o 11:57 am

Jak zamienniki dobre to bardzo się opłaca bo rzeczywiście często oryginał kosztować może nawet tyle co nowy sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *