Jak ochronić komputer przed Ransomware?

W ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba ataków spowodowanych oprogramowaniem ransomware. Szacuje się, że w przeciągu ostatniego roku przeszło 2,5 miliona użytkowników miało kontakt z tego typu programami w swoich komputerach. Warto, zatem zadbać o bezpieczeństwo swojego urządzenia, po to, aby niepotrzebnie nie narażać się na utratę danych na nim przechowywanych. Na samym początku warto przypomnieć czym jest oprogramowanie ransomware. Ransomware to oprogramowanie, które poprzez szyfrowanie plików uniemożliwia ich otwarcie ich prawowitemu właścicielowi. Wirus ten blokuje dostęp do plików na dysku i zachęca użytkownika do przesłania na wskazane konto określonej kwoty pieniędzy, po to, aby odblokować zablokowane pliki. Informujemy, aby pod żadnym pozorem nie wykonywać przelewów na wskazane konto, ponieważ zablokowanych plików i tak nie odzyskamy. Jak zatem można radzić sobie z tego typu zagrożeniem? Przede wszystkim warto zapobiegać, poniżej przedstawiam kilka zasad do których warto się zastosować będąc użytkownikiem komputera:

1. Twórz kopie zapasowe.

Tworzenie kopii zapasowych jest bardzo często bagetelizowane przez użytkowników. Użytkownicy bardzo często przypominają sobie o możliwości tworzenia kopii zapasowych, gdy jest jest już zbyt późno, czyli doszło już do ataku oprogramowaniem ransomware. Warto tworzyć kopie zapasowe ważnych dla nas plików  i przechowywać je na jakimś zewnętrznym nośniku danych (dysk zewnętrzny, usb) lub w chmurze (Google Drive, Dropbox, etc.). Tylko poprawnie wygenerowana zewnętrzna kopia zapasowa plików daje nam gwarancję odzyskania zaszyfrowanych przez ransomware plików.

2. Nie otwieraj podejrzanych załączników.

Dość popularną metodyką działania twórców ransomware jest przesyłanie na skrzynkę odbiorczą zainfekowanych wirusem załączników. Pod żadnym pozorem nie otwieraj załączników z nieznanych adresów pocztowych, może to być bowiem wirus szyfrujący, który może uaktywnić się po otworzeniu takiego pliku. Trzeba przypomnieć, że wiele wirusów wciąż nie potrafi uchronić użytkownika przed zagrożeniami otwieranymi ręcznie przez użytkownika, dlatego zwracajmy uwagę na to, które pliki otwieramy, aby niepotrzebnie nie narazić się na niebezpieczeństwo.

3. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe.

Jeśli nadal nie masz zainstalowanego oprogramowania antywirusowego to zrób to jak najszybciej! Osobiście polecam Ci darmowe narzedzie AVG Antywirus Free, które możesz pobrać z tego linku https://www.avg.com/pl-pl/free-antivirus-download . Tylko działający w czasie rzeczywistym Antywirus jest w stanie uchronić Cię przed niebezpieczeństwami czychającymi w Internecie. Należy pamiętać, że oprogramowanie typu ransomware jest nowym zagrożeniem, często nieznajdującym się w bazie programów antywirusowych. Jest na to rada, ponieważ wiele narzędzi antywirusowych umożliwia stosowanie analizy heurystycznej, która w pewnym stopniu obciąża komputer, ale jest dość skuteczna w detekcji najnowszych zagrożeń. Warto, zatem włączyć tę funkcję oprogramowania antywirusowego, aby polepszyć bezpieczeństwo swojego komputera.

4. Aktualizuj system operacyjny.

Kolejnym ważnym aspektem jest regularne aktualizowanie systemu operacyjnego. Tylko zaktualizowany system operacyjny bez luk bezpieczeństwa jest w stanie być dobrym filarem bezpieczeństwa dla komputera. Pamiętajmy, że żadne programy nie są idealne i posiadają pewne dziury, które regularnie są likwidowane. Rozwiązania dla tych dziur umieszczane są w najnowszych aktualizacjach oprogramowania, dlatego warto przy każdej możliwej okazji taką aktualizację pobierać i instalować w swoim komputerze.

5. W internecie bądź nieufny.

W Internecie bardzo łatwo jest podrobić tożsamość czyjejś osoby. Stworzenie tak zwanego fake konta nie jest w dzisiejszych czasach żadnym problemem, dlatego nie trać czujności w kontaktach z innymi osobami. Jeśli na portalu społecznościowym lub poczcie elektronicznej otrzymasz np. wiadomość od nieznanej osoby z prośbą przejścia do jakieś strony, zastanów się dwukrotnie, ponieważ może być to link kierujący do pobrania wirusa. Tak samo w przypadku otrzymywania wiadomości od dawnych znajomych, z którymi nie otrzymujemy już kontaktu. Nagła wiadomość od takiej osoby z prośbą pobrania jakiegoś podejrzanego pliku, też może wydawać się dziwna. Miejmy zatem to na uwadzę podczas korzystania z wymiany wiadomości w Internecie.

Kategorie: Internet

JakiPoradnik.pl

Twórca kanału Youtube JakiPoradnik.pl. Autor różnotematycznych filmów instruktażowych, poradników, tutoriali i kursów.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *