Ile zarabiają Youtuberzy w Polsce? Zarobki Youtuberów dla wielu z nich są tematem tabu. Większość Youtuberów stara się nie ujawniać swoich zarobków, bo po prostu boją się konkurencji! Wypowiadając się o swoich zarobkach, sugerują, że pieniądze, jakie uda im się zarobić praktycznie w całości przeznaczają na sprzęt typu kamera, mikrofon czy oświetlenie. Prawda, jednak jest zupełnie inna. Przeciętny Youtuber posiadający ponad 100 tysięcy subskrypcji jest w stanie bez problemu otrzymać pensję, której wysokość dorównuje medianie zarobków w Polsce (3291,56 zł). Nikt nie jest w stanie dokładnie stwierdzić, ile zarabia poszczególny Youtuber, jednak oszacowanie tej kwoty w pewnej granicy liczbowej jest jak najbardziej możliwe.

Co ma wpływ na to ile zarabiają Youtuberzy w Polsce?

Czynniki mające wpływ na wysokość zarobków Youtuberów to:

  • Tematyka kanału
  • Cechy grupy docelowej
  • Rozpoznawalność i wizerunek Youtubera
  • Ilość wyświetleń i subskrypcji jego kanału

Na czym zarabia Youtuber?

Google Adsense

Google Adsense jest programem partnerskim stworzonym przez firmę Google. Umożliwia on Youtuberom wyświetlać reklamy w czasie trwania swoich filmów. Za każde kliknięcie, jakie wygenerują widzowie kanału, właściciel otrzymuje odpowiednie wynagrodzenie. Stawki za pojedyncze kliknięcie są różne i zależą od wielu czynników np. tematyki kanału. Wiadomo, że jeśli tematyka kanału jest bardziej opłacana, to zarobki Youtubera będą większe. Najlepiej opłacane są tematy związane z finansami i bankowością. W nich konkurencja jest największa. Osoby tworzące kanały rozrywkowe wypłaty będą miały nieco niższe. Rozbieżność pomiędzy wysokościami stawek w poszczególnych kategoriach jest naprawdę duża i przeważnie zamyka się w przedziale od 0,8 zł do 12 zł za każde 1000 wyświetleń. Oznacza to, że Youtuber za pojedynczy film mający 100 tysięcy wyświetleń zarobi co najmniej 80 zł z samych reklam. Na wysokość stawek wpływ mają, także cechy i zachowania, jakie wykazują widzowie. Google zbiera informacje o użytkowniku i na podstawie ostatnich wyszukiwań w wyszukiwarce internetowej, dostosuje reklamy do tego, co użytkownik chwilę wcześniej poszukiwał. Tak samo, jak w przypadku tematyki kanału dobierane tutaj będą poszczególne reklamy z konkretnej kategorii, która interesuje widza. Zakładając najniższą stawkę i nagranie 5 filmów w miesiącu, Youtuber w Google Adsense zarobi conajmniej 400 zł.

Lokowanie produktu

Lokowanie produktu polega na tym, że Youtuber w swoim firmie umieszcza produkt znanej marki. Wtapia go w tło lub w sposób perfidny wykorzystuje go w filmie. Wszystko zależy od tego, jakie warunki taki Youtuber ma zapisane w swoim kontrakcie. Dla przykładu, jeśli taki twórca ma podpisany kontrakt z producentem napojów, to będzie musiał wypić produkowany przez nich napój w czasie trwania swojego odcinka. Za tego typu usługi przeciętny Youtuber z ilością subskrypcji wynoszącą 100 tysięcy pobierze co najmniej 200 zł za odcinek. Zakładając, że nagra co najmniej 5 filmów w miesiącu, daje mu to kwotę 1000 zł.

Programy partnerskie

Programy partnerskie to nawiązanie współpracy z witrynami zajmującymi się sprzedażą i polecaniem produktów. Youtuber nawiązując współprace z takimi witrynami, jest w stanie wynegocjować sobie prowizję w wysokości 20%. W nagraniu wspomina jedynie o produkcie, który stara się sprzedać, a w opisie umieszcza link do polecanych przez siebie produktów. Produktami promowanymi są najczęściej plecaki lub power banki. Wartość produktów zazwyczaj wynosi około 50 zł. Konwersja tego typu produktów w najgorszym wypadku wynosić będzie 0,02%. Zakładając, że filmy Youtubera mają średnio 100 000 wyświetleń, oznacza to, że każdy odcinek wygeneruje co najmniej 20 zamówień. Z prostej matematyki wyliczyć można, że przy częstotliwości 5 filmów miesięcznie z ilością wyświetleń 100 tysięcy na każdym filmie, za taką kampanię reklamową Youtuber otrzyma co najmniej 1000 zł.

Reflinki

Reflinki są uzupełnieniem dla programów partnerskich. Polegają na tym, że użytkownicy rejestrują się na witrynach, stronach internetowych i w grach komputerowych z polecenia Youtubera. Reflinki są darmowe więc ich konwersja to co najmniej 0,2%. Stawka za pojedynczą rejestrację to co najmniej 1.5 zł. W przypadku, jeśli Youtuber wygeneruje w miesiącu 500 000 wyświetleń, zarobi na nich 1500 zł.

Sprzedaż produktów

Youtuberzy bardzo często prowadzą sklepy z koszulkami i innymi gadżetami. Przy 100 tysiącach subskrybentów koszulkę miesięcznie kupi co najmniej 20 osób. Zakładając, że zysk na pojedynczej koszulce wynosi 10 zł, oznacza to, że taki Youtuber miesięcznie zarobi na prowadzniu sklepu 200 zł.

Podsumowanie zarobków miesięcznych przeciętnego Youtubera:

Rodzaj przychodu Kwota zarobiona
Google Adsense 400 zł
Lokowanie produktu 1000 zł
Programy Partnerskie 1000 zł
Reflinki 1500 zł
Sprzedaż produktów 200 zł
Suma 4100 zł

Ile zarabiaja Youtuberzy w Polsce? Jak widzicie, z wyliczeń wyszła kwota 4100 zł. Nie należy ona do najmniejszych. Zarobki Youtuberów obliczone zostały na podstawie najniższych stawek i najniższego wskaźnika konwersji. Nie można zatem powiedzieć, że Youtuberzy są w jakiś sposób pokrzywdzeni i że działalność na Youtube w żaden sposób nie jest dla nich opłacalna. W wyniku moich obliczeń posiadasz już świadomośc tego ile zarabiają Youtuberzy w Polsce, nie daj więc się zwieść propagandzie niektórych Youtuberów.

Kategorie: Internet

JakiPoradnik.pl

Twórca kanału Youtube JakiPoradnik.pl. Autor różnotematycznych filmów instruktażowych, poradników, tutoriali i kursów.

5 Komentarzy

Pro24 · 12 lutego 2017 o 12:28 pm

Naprawdę dobrze napisane. I co ciekawe rzeczywiście się sprawdza. Ściągnijcie sobie wtyczkę vidIQ do google chrome, ona pokazuje jakie kwoty zarabiają youtuberzy..

Marek · 13 lutego 2017 o 3:51 pm

No Youtuberzy często mydlą ludzią oczy o zarobkach, a naprawdę zarabiają kokosy. Zarabiać niech sobie zarabiają, ale chociaż mogliby się do tego otwarcie przyznać 😉

Gandi · 18 lutego 2017 o 8:03 pm

Zgadzam się, mają wysokie zarobki a ściemniają, że ledwo co im starcza na sprzęt.

jacob · 18 listopada 2017 o 5:12 pm

Jestem YT i wcale nie jest tak kolorowo. zarabia się na reklamach i wyświetleniach. Z reklamami jest kiepsko (adpocalypse) a donejty lecą uznaniowo. Na deale mogą liczyć tylko najwięksi. Ledwo ciąfnie się koniec z końcem i gdzie te wasze kokosy?

Szymon Owedyk · 6 czerwca 2019 o 9:27 am

Wysokie te zarobki i zachęcające, by dalej prowadzić swój kanał YouTube 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *